Nachlazení a virové respirační infekty
Nemoci z nachlazení jsou nejčastějším důvodem, proč přicházejí rodiče s dítětem k lékaři. Pokud se jedná o náhle vzniklé potíže, jde skoro vždy o onemocnění virového původu. Projevuje se rýmou, pokašláváním, bolestmi hlavy, celkovou únavou, někdy teplotami. Obtíže obvykle přetrvávají 5-7 dní a nelze očekávat, že pominou díky zásahu lékaře ze dne na den. Nejdůležitější v léčbě jsou režimová opatření, teprve na druhém místě jsou léky.
Nemocné dítě patří do postele, obzvlášť má-li teplotu. Pokud dítě nemá teplotu je nutné, aby aspoň v prvních dnech onemocnění bylo v klidu a v teple.
Další důležitou součástí léčebných opatření je zvýšený přísun tekutin. Nemocné dítě má zhoršenou chuť k jídlu, to patří k projevům choroby.
Tekutiny mu musí být však podávány ve zvýšené míře, protože jsou základním předpokladem udržení vlhkosti sliznic dýchacích cest a zároveň mají příznivý vliv na uvolňování hlenů, které díky dobré hydrataci organizmu nejsou příliš vazké a nezasychají na slizničním povrchu.
V prostředí, kde je pacient s akutním respiračním infektem, je nutné dále udržovat přiměřenou teplotu (nepřetápět!), dostatečně se musí větrat a udržovat správná vlhkost. Dobře se osvědčují mokrá prostěradla kolem postýlky dítěte. Kouření v místnosti, kde je nemocné dítě, je přísně zakázáno! Samozřejmě je to nevhodné i v době, je-li dítě zdravé.
Léky, které používáme v léčbě akutních respiračních infektů, se nazývají symptomatické a to proto, že tlumí jednotlivé symptomy (příznaky).
Léky na horečku jsou zmiňované na jiném místě (viz oddíl Horečka)
Léky na bolest jsou v podstatě identické s léky na teplotu. Větší dítě a dospělý pochopitelně umí popsat své obtíže, jako je bolest hlavy, uší, kloubů, svalů. U kojence a batolete se řídíme jeho chováním. Dítě tohoto věku dává bolest najevo pláčem. Není chybou podat dítěti analgetikum v případě, že delší dobu nevysvětlitelně pláče. Většinou se setkáme s příznivým efektem.
Léky na rýmu – viz oddíl Rýma
Léky na kašel máme k dispozici velké množství volně prodejných léků proti kašli. Je vhodné rozlišovat počáteční dráždivý kašel, který se snažíme spíše tlumit (Sinecod, Stoptussin, Tussin,….) V dalším průběhu kašel většinou zvlhne a pacient začne odkašlávat. Nutné je připomenout, že malé děti hleny polykají a mohou je někdy i zvracet, což nebývá na závadu. V této fázi se osvědčuje podávat sirupy typu Mucosolvan, Bromhexin, Hedelix…
Není správné zapomínat na využití bylinných sirupů a čajů, osvědčený čaj s medem a citronem, cibulový extrakt atd.
Důležitý je zvýšený přísun vitamínů v období nachlazení, přednostně v přirozené podobě (ovoce).
Není v žádném případě chybou zkusit běžné nachlazení léčit doma těmito postupy, bez návštěvy lékaře. Většina dětí, jak bylo už zmíněno, se uzdraví a příznaky odezní.
V případě, že přetrvává hustá žlutá, nebo zelená rýma, nebo když dítě po týdnu stále silně kašle, je zahleněné, unavené, má zvýšené teploty apod., je pochopitelně vhodné lékaře vyhledat, protože část akutních virových infektů se může komplikovat bakteriální superinfekcí a tam už většinou antibiotika jsou vhodná.
Toto jsou jen doporučené postupy. Pokud se jimi budete řídit a během 24 – 48 hodin nedojde ke zlepšení stavu Vašeho dítěte, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře!