Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Domácí lékárnička

Co s sebou na dovolenou – domácí lékárnička

Horečka (nad 38,5 °C): čípky či sirup pro malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol).

Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí.

Rýma: nosní kapky (Nasivin, Olynth,…) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar) – sníží otok sliznice, Vincentka – neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

Kašel:

  • SUCHÝ – suchý neproduktivní kašel – vhodná antitusika (Sinecod, Tussin, Robitussin na suchý kašel,…), ev. antihistaminika Aerius, Xyzal či Dithiaden. Při výrazně dráždivém kašli je možná jejich kombinace, zvýšená poloha těla, vlhčit vzduch.
  • VLHKÝ – produkce hlenu – léky na vykašlávání (bylinné – Hedelix, Prospan,…, ev. Mukosolvan,…), vlhčit vzduch, zvýšená poloha těla.

Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk.

Bolest uší: kapat do ucha Otipax 4x denně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3x denně pro potlačení zánětu. Pokud bolest trvá, tak k lékaři.

Zvracení: hlavně tekutiny podávané po lžičkách a chlazené (jsou nemocným lépe tolerovány). Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem – hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,…, kojené dítě kojíme dále.).

Průjem: Enterol + probiotika (Biopron,…), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smektu.

Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel, při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtek,…), chladit místo vpichu.

Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, minim. 30 – pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

Nevolnost v dopravním prostředku: Kynedril tbl. – volně prodejný, ev. homeopatikum Cocculine (1-2 tbl. 3x denně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědá), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.

Pokud si nejste jisti stavem svého dítěte a vhodným postupem jeho léčby, kontaktujte nebo navštivte svého lékaře!