Novorozenec, kojenec
7 příznaků, které bychom neměli podcenit u novorozence:
- Teplota nad 37,5 °C
- Teplota pod 35,5 °C
- Jakýkoliv výskyt křečí u dítěte
- Dítě se pohybuje pouze tehdy, pokud je stimulováno
- Frekvence dýchání je šedesát dechů za minutu nebo více
- Vtažený propadlý hrudník
- Jakékoliv problémy s krmením, kdy dítě odmítá přijímat stravu
Zelená stolice
V prvním měsíci života mívá dítě (2-4 denně), později je běžná i několikadenní absence stolice u plně kojeného dítěte. Kojené dítě může mít stolici 1x týdně a když se chová normálně a nebolí ho bříško, nemusíme se znepokojovat. Stolice u novorozenců a kojenců bývá žlutá, méně formovaná až řídká s četností několikrát denně i pouze jednou za několik dní. Barva, konzistence, příměs či zápach stolice jsou ovlivněny řadou faktorů (strava, příjem tekutin, zastoupení bakterií ve střevě). Zelené zabarvení stolice bývá často normální, někdy je to reakce na složky matčiny stravy, může provázet pití mléka s vyšším obsahem laktózy v tzv. předním mléce. Při zelenavých stolicích, je v hodné zkontrolovat techniku kojení. Příčinou může být i tzv. hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. Nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Nejčastějším důvodem zelených stoliček je ale nerovnováha jednotlivých bakterií ve střevě, tedy i přítomnost bakterií, které se ve střevě běžně nevyskytují, tzv. dysmikrobie, nejčastěji způsobená střevní virózou.
Ošetřování a správná hygiena genitálu
U novorozených chlapců je předkožka přetažitelná asi ve 4%, tzv. konglutinace je fyziologický stav. Akumulace odlučujících se buněk vede k nenásilnému, přirozenému oddělení vnitřního listu předkožky od žaludu. Vývoj k široké, plně separované předkožce probíhá různě dlouho Ve věku 0-6 měsíců má 80% chlapců předkožku nepřetažitelnou, v 1 roce věku je to 50%, ve 2 letech 20% a ve 3 letech 10% chlapců. Další příčinou nepřetažitelnosti předkožky je fimóza. Po narození je fimóza víceméně fyziologická a má chránit vyústění močové trubice a žalud před mechanickou traumatizací. Chybou je násilně přetahovat předkožku u kojence v případě fyziologické konglutinace. Pravidelné jemné přetahování předkožky podporuje její oddělení. Kolem věku 3 let by měla být již předkožka zcela volně přetažitelná.
Genitál dívky je nutné omývat shora dolů, přitom je nezbytné oddálit velké stydké pysky od malých stydkých pysků a důkladná očista těchto míst. Důkladná hygiena genitálu u dívek do budoucna ušetří mnoha mladým slečnám bolesti při eventuálním rozrušování srůstů stydkých pysků (tzv. synechií).
Neprůchodnost slzných kanálků
U 3-6% novorozenců a kojenců se můžeme setkat s neprůchodností slzného kanálku. Vývoj slzných cest probíhá i po narození a v 90% dojde do 3 měsíců ke spontánnímu zprůchodnění slzných cest. Nejčastěji se neprůchodnost projeví slzením a opakovanými záněty v postiženém oku, kdy je potřeba opakovaně podávat lokální ATB terapii. V úporných případech je nutné sondování a průplach kanálku na oční ambulanci.