Péče o dětský nos
Rýma, kašel, bolesti v krku, horečka – onemocnění horních cest dýchacích jsou nejčastější důvody, které nás přivádějí do ordinací dětských lékařů.
Funkce nosu
Nos kromě toho, že je sídlem čichu, působí jako klimatizační jednotka, která upravuje vdechovaný vzduch tak, aby měl ideální vlastnosti pro cestu do plic. V nose dohází k oteplování, či ochlazování, zvlhčování a čištění vzduchu. Pro prevenci vzniku onemocnění je zásadní funkce čistící. Ta je založena na transportu hlenu, který je produkován nosní sliznicí. Na hlen se zachycují nečistoty, alergeny, bakteri a viry, a tak jsou z povrchu sliznice odplavovány. Správnou funkci nosu můžeme zajistit patření a zavedením pravidelné nosní hygieny.
Pravidelná péče o nosní sliznici – výplachy
Nosní hygiena spočívá v pravidelném každodenním očišťování sliznice nosu a její hydrataci pomocí solných roztoků. Převším u dětí, které ještě neumějí smrkat a samy si nepomohou od nečistot v nose, jsou solné roztoky důležité i pro mechanické očištění sliznice. Solné roztoky jsou obvykle dostupné jako minerální nebo mořské vody. Aplikují se ve formě kapek nebo sprejů. Pro děti jsou vhodné spreje s mechanickým rozprašovačem, protože neobsahují aerosolové součásti, které mohou někdy vyvolávat nežádoucí dráždění. Podle tonicity roztoku (kolik soli obsahuje) se používají roztoky hypotonické, izotonické, hypertonické. K pravidelné péči o nosní sliznici se používá roztok izotonický, který složením odpovídá vnitřním prostředí lidského těla. Sprej hypertonický, který dokáže zmenšit otok a uvolnit ucpaný nos, se používá především při onemocnění hornicích cest dýchacích.
Rýma
Léčba rýmy u malých dětí spočívá v zajištění průchodnosti a režimových opatření. Zajištění nosní průchodnosti je zásadní u kojenců, kteří do několika týdnů věku nedokážou dýchat ústy, navíc jim ucpaný nosík brání správně a dostatečně sát. Sliznice u malých dětí je velice jemná a zejména nosní kapky nebo spreje běžně používané k uvolnění ucpaného nosu by ji mohly snadno poškodit, a proto je jich používání omezeno pouze na 3-5 dní. Šetrnou alternativou chemických léčivých přípravků nabízejí solné roztoky. K očištění nosní sliznice se používají izotonické roztoky, k uvolnění ucpaného nosu se používají hypertonické roztoky.
Fyzikální metody uvolnění nosu – odsávání, smrkání
Odsávání sekretu z nosu je nejúčinnější mechanickou metodou obnovy nosní průchodnosti u dětí, které ještě nedokáží smrkat. Ideální odsavačka je skleněná s adaptérem na vysavač. Před odsáváním je vhodné sekret naředit izotonickým solným roztokem aplikovaným do nosní dutiny a několik minut vyčkat. Tento postup je možné opakovat několikrát denně.
Režimová opatření při rýmě
Při běžné nekomplikované rýmě přizpůsobíme denní program aktuálnímu stavu dítěte. Zajistíme klidnější režim, dostatek tekutin a sledujeme tělesnou teplotu.
Kdy k lékaři?
Pokud:
– příznaky akutní rýmy trvají déle než 7-10 dní
– sekrece z nosu má žlutozelenou barvu
– dojde k rozvoji horečky, bolesti hlavy, otoku v obličeji, zvracení nebo jiných celkových příznaků
– se objeví bolesti uší
Pokud se rýmy často opakují nebo příznaky přetrvávají, je vhodné ověřit, zda se nejedná o rýmu alergickou