Zvracení
Zvracení je velmi častý příznak, se kterým se setkáváme už od kojeneckého věku.
Zvracení u kojence bývá velmi časté, nazývá se ublinkávání a jeho příčinou je nedokonalý uzávěr mezi žaludkem a jícnem, takže se spolykané mléko vrací, někdy i poměrně dlouho po jídle. Někdy přitom spolupůsobí i fakt, že se dítě přepíjí, což u kojených dětí nijak neřešíme, dětem na náhradní výživě můžeme zkusit o trochu snížit dávku, ev. krmit častěji po menších dávkách. V krajním případě je možné použít speciálně zahuštěná mléka, což vám poradí lékař. Tento stav se ve většině případů spontánně upraví. Důležité je, že dítě dobře přibývá na hmotnosti, pije s chutí a nejeví žádné další známky nemoci (horečka, průjem, celková ochablost).
Zvracení u batolete a většího dítěte nejčastěji bývá projevem dietní chyby nebo počínajícího onemocnění, které může být jak zažívací, tak i respirační. Zvracení, ať už je jakéhokoliv původu, může být velmi záludné v tom, že vede k velkým ztrátám tekutin a iontů a může vést poměrně rychle k závažnému rozvratu vnitřního prostředí dětského organizmu. Je proto třeba brát ho od počátku vážně a volit správný postup.
Pokud dítě zvrací, nedáváme mu žádnou stravu, pouze nedráždivé tekutiny (bez bublinek). Podáváme je po velmi malých množstvích, nejlépe po lžících jako polévku, musí to být ale v celkovém objemu poměrně velká dávka (1, 5-2, 5l na den podle hmotnosti dítěte). Používáme nejlépe ledové slazené minerálky bez bublinek, vodu se šťávou (ne džus) nebo studený slazený čaj. Z léků je vhodné zkusit podat přípravek Smecta (rozpuštěný ve vodě, čaji).
V případě, že dítě i přes tato opatření dále zvrací, bývá nutná hospitalizace s přívodem tekutin infuzí. Když se nám naopak zvracení podaří zastavit a dítě 3-4 hodiny nezvrací, může tekutiny dále už popíjet. Kromě toho může dostat nemastný masový vývar. V dalším průběhu je vhodné podle chuti dítěte zavést kašovitou nemastnou a nedráždivou dietu, zpočátku je vhodné úplně vynechat mléko.
Toto jsou jen doporučené postupy. Pokud se jimi budete řídit a během 24 – 48 hodin nedojde ke zlepšení stavu Vašeho dítěte, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře!